Çocuklarda Öfke Yönetimi

Çocuklarda Öfke Yönetimi

Çocuklar Öfke Duygusuyla Nasıl Başedebilir?

                  Çocuğunuz kolayca hayal kırıklığına uğruyor ve öfkeleniyorsa, henüz öfkesini yönetme becerisine sahip değilse bu beceriyi kazandırmak için biz yetişkinlerin yardımı gerekebilir. Duygu regülasyonu bebeklikten itibaren ebeveynin çocuğu nasıl sakinleştirdiği ile ilintilidir. Önce kendi duygularımızı regüle edebilmeliyiz ki çocuklar da bizleri model alarak sakinleşme becerilerini geliştirebilsinler. Bu nedenle atılabilecek adımlardan ilki kendimizi gözlemlemek ve zorlandığımız noktaları bulup, bunlar üzerine çalışmak olabilir. Bu en zor süreçtir ve ara ara kendi duygularımızı yoklamak ve tepkilerimizin farkına vardıktan sonra küçük küçük dokunuşlar yapmak gerekebilir. Gelelim daha kolay kısmına; çocuklar için özellikle öfke, kızgınlık, hayal kırıklığı, üzüntü gibi soyut kavramları somutlaştırmak önemlidir. Çocuklar öfkelendiğinde bunun altında bir hayal kırıklığı yatıyor olabilir ve henüz sözel olarak ifade etmede güçlük çekiyor olabilirler. Durumun ne olduğunu fark ettiyseniz bunu konuşabilmek, onun da kendisini ifade etmesine izin vermek oldukça faydalıdır. Ancak çoğunlukla işin içine birtakım oyunlar, etkinlikler ya da çocuğun ilgisini çekebilecek bir şeyi dâhil etmediğimizde bu oldukça zorlayıcı olabilir. Peki, neler yapabiliriz?

Beyin Fırtınası Oturumu: Neler sinirini bozuyor?

  • Hayal kırıklığı yaratan durumları tespit etmek için beraber “Neler sinirimi bozuyor?” listesi oluşturun. Bunu renkli bir kartona, renkli kalemler kullanarak yapın. Örneğin; “Parktaki çocuklar beni oyunlarına almayınca üzgün hissediyorum.” gibi cümlelerle yaşadığı problemi somutlaştırın. Yanına resimlerini çizerek ya da yüz ifadeleri kullanarak görselleştirin.
  • Her bir durum için önceden baş etme stratejileri belirleyin. Örneğin; “Parkta seninle oynamak istemezlerse neler yapabilirsin?” Aklınıza gelen faaliyetleri bulup yazın. Mesela “Kendi başıma salıncakta sallanmak da keyif veriyor, onu yapabilirim.” gibi alternatifler yazın.

Kreş Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz