Sınıf Dışında Eğitim // Konya Kreş

Sınıf Dışında Eğitim

Çocuklar neden orman okullarına katılmalıdır?

Geçmiş anılarınıza ve çocukluğunuza geri döndüğünüzde onlardan en güzelleri dışarıda olduğunuz anlar olacak.  Çocukken en iyi zamanımızı bahçede, sahilde, parkta, kampta yada sokakta oynayarak geçirdik. En yeni nesil çocuklar büyüdüklerinde bunu söyleyebilecekler mi? Bu pek olası değil.  Birçok araştırma günümüz çocukların dışarda sadece annesi ve babasının geçirdiği kadar vakit  geçirdiği gerçeğini belirtiyor. Her şekilde çocuklar dışarıda her gün hapishanedeki bir tutukludan daha az zaman geçiriyor.  Çocuklarımızın güvenliği için korkular (gerekçeli yada gerekçesiz) bizi paranoyalara  sürükledi.  Teknoloji hayatımıza egemen oldu ve bizi tembelleştirdi.  Çocukların yoğun programları dışarıda basit eğlenceli bir oyun için bile zaman bırakmadı.

Elli yıl önce İskandinavya’da başlayan yeni orman okulları hareketi şimdi Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın birçok bölgelerine yayıldı.  Orman okulundaki çocuklar zamanlarının tamamını yada iyi bir kısmını açık havada dışarıda geçiriyor. Çocuklar zamanlarının büyük bir kısmını özgür oyun ve aktivitelerle geçirir.  Bu çocuklarla çalışan uygulayıcılar çocukların sosyal, bilişsel ve fiziksel becerilerinde harika gelişmeler olduğunu gözlemlemiştir.

Açık havada oynamanın faydaları nedir? Niçin çocuklar orman okulu programlarında yer almalıdır?

GÜVEN

Dışarda oynayan çocuklar özgüven ve bağımsızlık kazanırlar.  Yetişkinlerin müdahelesi olmadan risk almayı, problem çözmeyi ve oyun kurmayı öğrenirler.

SOSYAL BECERİLER

Orman okulunda birlikte oynayan çocuklar ; işbirliğine teşvik eden yapıcı grup oyunları ve takım oluşturabilme gibi sosyal becerilerini geliştiriyor.

İLETİŞİM VE DİL BECERİLERİ

Doğada oynayarak elde edilen beceriler çocukların kelime dağarcığını geliştirir.  Eğitimli uygulayıcıların rehberliğinde dinleme ve dil becerileri genişletilmeye teşvik edilir.

MOTiVASYON VE KONSANTRASYON

Çocuklar zamanların çoğunu motivasyonlarını yüksek tutan ilgi duydukları alanlarda geçirirler.  Yüksek seviyede ilgi yüksek seviye konsantre ve dikkat sağlar.  Doğada olmak çocukları büyülemekle kalmayıp onları aktivitelere daha istekli katılmalarına ve dikkat sürelerini uzatmalarında yardımcı olur.

FİZİKSEL BECERİLER

Orman okulundaki çocuklar doğal olarak daha fazla fiziksel aktiviteye katılırlar.  Fiziksel sağlıkları üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemleri mikroplara ve farklı hava koşullarına karşı direnç kazanır.  Sınıfta deneyimleyemedikleri yada sınırlı geliştirebildikleri büyük ve küçük motor becerilerinin gelişimini destekler.

BİLGİ VE ANLAYIŞ

Doğal dünya birinci elden çocuklara bilimsel ve matematiksel ilkeleri öğrenme fırsatı verir.  Orman okulu programına katılan çocukların doğaya sevgi ve saygı duygusu gelişir.  Daha sonra bu çocuklar öğrendiklerini kendilerine yakın olanlarla paylaşıp yıllar geçsede çevrenin korunacağından emin olmak isterler.

OYUN SAHASI SEVİYESİ

Sınıf dışında öğrenmek çocukların parlamasına ve her birinin kendi gücünü göstermesine olanak sağlar.  Geleneksel sınıf ortamında mücadele edebilecek çocuklara kendi hızında öğrenme ve becerilerini gösterme fırsatı verir.

EĞLENME

Orman okulları eğlencelidir!  Her çocuğun doğada eğlenmeye ve oynamaya hakkı vardır.  Ağaca tırmanma, inşa etme, çamurla oynama, su birikintilerine sıçrama….daha fazla çocuk merkezli eğlence.  Çocuklara düzenli olarak açık havada oynama fırsatı verildiğinde, genel olarak daha mutlu gözüküyor, ve kim çocuğunun mutlu olmasını istemez ki?

Kreş Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz